(187A.18CPE) -Engineer's Combination Pliers-180mm (Facom)
0.5 Lbs
 Currently out of Stock
Notify me when in stock
Description:
Facom Engineer's Combination Pliers-180mm (7.1") -  4 pliers in this series (187A.16CPE, 187A.18CPE, 187A.20CPE, 187AP.20CPE)
  • Cutting edges designed to cleanly cut all types of wire: soft wires and modern materials to a maximum piano wire specification of: - 187A.16CPE : 1.8mm 215 kg/mm² - 187A.18CPE : 2.0mm 210 kg/mm² - 187A.20CPE : 2.2mm 205 kg/mm² - 187AP.20CPE : 2.2mm 205 kg/mm²
  • High Mechanical advantage due to off-set rivet and cutting edge geometry reducing effort
  • High durability Carbon alloy steel, with induction hardened cutting edges
  • Bi-Material ergonomic grips resistant to chemical agents featuring: - Return spring - Tether ready point (Tether point adds 10mm to nominal length)
  • Chrome finish for corrosion resistance
  • Length 180 mm